Kiedy udać się do psychologa a kiedy do psychiatry?

receptaWe współczesnych czasach ludzie korzystają z pomocy bardzo dużej ilości lekarzy. Zarówno tych, specjalizujących się w zdrowiu fizycznym, a także psychicznym. Co raz większym uznaniem cieszą się psycholodzy oraz psychiatrzy. Jednakże część potencjalnych pacjentów nie wie, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma typami lekarzy specjalistów.

Zasadniczą różnicą jest zdobyte wykształcenie. Psycholog musi skończyć 5-letnie studia magisterskie na uniwersytecie lub innej szkole wyższej. Z kolei psychiatra musi ukończyć uczelnię medyczną ze specjalnością psychiatria. Jeśli chodzi o zakres zainteresowań, to obaj zajmują się chorobami psychologicznymi (depresje, nerwice, stany lękowe). Jednakże dobry psychiatra ma większą wiedzę co do medycznych powodów tych chorób i w przeciwieństwie do psychologa może zastosować leczenie farmakologiczne. Psycholog nie może przepisać recepty.

Ponadto specjalista z zakresu psychologii nie musi zajmować się tylko zaburzeniami emocjonalnymi u ludzi. Niejednokrotnie osoby z wyszkałcenie psychologicznym spotkamy w branżach, gdzie niezbędna jest wiedza na temat wielopłaszczyznowych zachowań ludzkich, np. marketing, więziennictwo, pedagogika, sport i tym podobne.

Podsumowując, do psychologa pójdziemy z niewielkimi dolegliwościami natury psychicznej, albo problemami życiowymi. Z kolei dobry psychiatra może nam pomóc w poważniejszych problemach i pełniej zdiagnozować niektóre zaburzenia i choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>